fbpx
מדוע חשוב לערוך ייפוי כוח מתמשך

< חזרה לעמוד מאמרים


ייפוי כוח מתמשך הוא מוסד משפטי חדש ומהפכני אשר יצר שינוי משמעותי במוסד האפוטרופסות.

משאבים רבים הושקעו בחקיקת התיקון לחוק הכשרות והאפוטרופסות על מנת לנסות ולהתמודד עם כל אתגר שעמד בפני אלה שמונו כאפוטרופוס במסלול הישן והרגיל.

במסלול האפוטרופסות הישן כונה האדם שמונה לו אפוטרופוס כ"חסוי" ואילו במהלך תיקון החוק הוגדר אותו אדם כ"אדם שמונה לו אפוטרופוס".

אדם שעורך ייפוי כוח מתמשך מכונה "הממנה" ואלו שדואגים לענייניו מכונים "מיופי הכוח".

פסילת ייפוי כוח מתמשך

כדאי גם לקרוא את המאמר:

"פסילת ייפוי כוח מתמשך"

בחירת זהותם של מיופי הכוח מראש

במוסד האפוטרופסות, אדם שמגיע למצב שבו הוא חדל מלהבין בענייניו – מתמנה אפוטרופוס שידאג לענייניו על פי מינוי בית משפט וכמובן בכפוף להסכמת האפוטרופוסים שימונו.

בחירת האפוטרופוס מטבע הדברים תיעשה בהתאם לרצונם של הממונים ובהתאם להסכמת בית המשפט – בחירה שלא בהכרח תהיה אופטימלית מבחינת האדם שמונה לו אפוטרופוס.

עריכת ייפוי כוח מתמשך מאפשרת לממנה לבחור את זהותם המדויקת של אלה שידאגו לענייניו אם חלילה הוא יגיע למצב שבו הוא יהיה זקוק למינוי אפוטרופוס.

הנחיות מקדימות

הממנה רשאי לציין בתמצית או בהרחבה, ללא שום הגבלה במספר המילים – הנחיות מפורטות כיצד הוא מבקש שינהגו בו אם ייפוי הכוח המתמשך ייכנס לתוקף.

הנחיות אלה מכונות "הנחיות מקדימות" והן נחשבות לחלק בלתי נפרד ממסמך ייפוי הכוח המתמשך.

חשוב לזכור שבזמן שאדם מגיע למצב שבו הוא זקוק למינוי אפוטרופוס, יכולת השיפוט שלו כבר לא קיימת. הוא אינו מסוגל לבצע פעולות בסיסיות כפי שהוא רגיל לבצען בחיי היומיום.

בראייה עתידית, מתקשה האדם לראות מציאות כזאת מתקיימת בחייו ולכן כל צורך פשוט ופעולה בסיסית נראים לו כמובנים מאליהם.

במבחן התוצאה – אין זה כך שאדם מגיע למצב שבוא הוא זקוק למינוי אפוטרופוס, ולכן עריכת ההנחיות המקדימות מהוות מסגרת משפטית משלימה וחשובה לייפוי הכוח המתמשך בכדי לעגן את רצונותיו ולתת להם תוקף משפטי מחייב.

1 Step 1
או מלאו את הפרטים ואנו נשוב אליכם במהרה
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

סכסוכים משפחתיים

אם ננסה להבין את המציאות שבפניה עומדים בני משפחתה של אדם שחדל להבין בענייניו, בין אם באופן פתאומי (למשל, כתוצאה מתאונה) או בין אם לאחר החמרה של מחלה ניוונית – אנו נגלה שבני המשפחה נותרו חסרי אונים מול מציאות חדשה וללא שום הכנה מראש לגבי אופן ההתנהלות.

למשל, אדם עם שלושה ילדים עבר תאונת דרכים ונגרמה לו פגיעת ראש קשה.

כל אחד מילדיו עלול למצוא את עצמו מצוי במבוך של אינטרסים על מנת להתמנות כאפוטרופוס על אותו אדם.

האינטרסים עלולים להיות שליליים, כגון רצון לשלוט בהון הקיים על מנת להשיג סכום ירושה מקסימלי בעת פטירתו של אותו אדם – והם עשויים להיות חיוביים, למשל – לבקש לגונן על אותו אדם מפני יתר ילדיו שמבקשים להשיג הון על חשבונו.

מקרים אלה מגיעים לא פעם לפתחם של בתי המשפט – כשפעמים רבות בית המשפט בוחר שגוף חיצוני ינהל את ענייניו במקום ילדיו.

העיקרון שמנחה את בתי המשפט הוא שאם כל אח מאשים את יתר אחיו בניסיון לדאוג לאינטרסים האישיים שלו ולא לטובת החסוי – וכשאין הוכחות חדות להוכיח את טענותיהם, ראוי שאדם חיצוני יפעיל לטובתו.

חשוב לזכור שבפעמים רבות גם בני או בנות הזוג של אותם אחים עלולים להתערב במחלוקת ולגרום למריבות במשפחה.

ייפוי כוח מתמשך מסייע בהגדרת התפקידים והרצונות של הממנה ובכך הוא מונע סכסוכים רבים על רקע מינוי אפוטרופוס.

הקלה משמעותית על חיי הילדים

ניתן לומר זאת בדרך מדויקת וברורה: מינוי אפוטרופוס שלא דרך ייפוי כוח מתמשך מתישה ופוגעת רבות באיכות חייהם של ילדי החסוי.

ילדיו של אדם שמונה לו אפוטרופוס מבלי שהוא ערך ייפוי כוח מתמשך צפויים להיות מפוקחים באופן הדוק על ידי האפוטרופוס הכללי אשר, מתוך כוונות טובות כמובן, יעיק מאוד על חייהם.

האפוטרופוס הכללי הוא גוף במשרד המשפטים שתפקידו לפקח על האפוטרופוסים ולוודא שהם פועלים למען החסוי, ולמענו בלבד.

הבעיה היא, שאין ביכולתו של האפוטרופוס הכללי לזהות האם האפוטרופוס מטבעו פועל באופן מוחלט למען החסוי ולכן דרכו היא לפקח באופן הדוק על מעשיו של כל אפוטרופוס.

בפועל, צאצאים רבים של חסויים מוצאים את עצמם תחת בירורים שונים ומעיקים למרות שהם פעלו כל כולם למען ההורה שהם משמשים כאפוטרופוס עליו. עריכת ייפוי כוח מתמשך מאפשרת לממנה "להוציא" את האפוטרופוס הכללי ולבחור, אם הוא רוצה בכך, במנגנוני הגנה משוכללים בהרבה אשר יסייעו גם לוודא שהוא זוכה לטיפול אופטימלי וגם לשמור על איכות חייהם של מיופי הכוח שמטפלים בו.


כתבות שפורסמו על משרדנו בנושא סיעוד


מאמרים בנושא