fbpx
הפעולות שכדאי לנקוט לאחר אבחנה של דמנציה

< חזרה לעמוד מאמרים


ישנן מספר מחלות שמשתייכות למשפחת המחלות הדמנטיות, כשהבולטות שבהן הן אלצהיימר, דמנציה פרונטו טמפורלית וגופיפי לואי.

המשותף למחלות אלה הוא שלאף אחת מהן אין פתרון רפואי רשמי שיעצור כליל את החמרתה ובטח שלא פתרון רפואי לתקן את הנזקים שכבר נגרמו לחולה בעבר.

ואולם, הבנת הזכויות שעשויות לעמוד לרשות החולה ומשפחתו עשויה לשפר באופן משמעותי את איכות החיים של החולה ובני משפחתו, במישורים רבים.

במאמר זה יובאו הפעולות הראשונות והדחופות שיש לעשות ברגע שמתקבלת אבחנה של דמנציה או אף חשד להקתיימותה.

השלבים הראשונים של המחלה

על מנת לשפר באופן אופטימלי את אופן הטיפול בחולה – מומלץ להתחיל לפעול כבר בשלבים הראשונים של המחלה – וככל הניתן אף לפני שניתנה אבחנה רפואית רשמית לעצם קיומה.

כך למשל – כבר ברגע שמתחילים לזהות קשיים בזיכרון (בעיקר לטווח הקצר) – גם אם אין אבחנה רפואית קלינית לקיומה של מחלת הדמנציה, מומלץ להתחיל לתכנן את העתיד באופן שיקל את הטיפול החולה וימנע מבני משפחתו עוגמת נפש רבה.

ביטוחי סיעוד פרטיים או קולקטיביים

בשלב הראשון כדאי לבחון אם קיימות פוליסות סיעוד תקפות שעומדות לרשות החולה.

במקרים רבים אנשים אינם מודעים לקיומן של פוליסות סיעוד שעומדים לרשותם, בין היתר מתוך העובדה שפוליסות אלה מתקיימות כנספח לקרנות פנסיה, שב"ן של קופות החולים וכדומה.

למשל, חולים שמבוטחים בקופת החולים במסגרות מורחבות, עשויים ליהנות מפוליסות סיעוד נפלאות שעומדות לרשותם.

כבר ברגע שמתחילים להבחין בקיומם של סימפטומים שמעידים על ירידה קוגניטיבית, ולו הקלה ביותר – יש לוודא שפוליסות אלה לא יבוטלו בין אם מרצון ובין אם בעידוד חברות הביטוח.

הרוב המכריע של פוליסות הסיעוד הפרטיות אינו מתגמל בעבור מחלות הדמנציה בשלבים הראשונים ואולם יש לזכור שטבען של מחלות אלה הוא להחמיר עם הזמן.

עריכת ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי חשוב מהמעלה הראשונה שנועד לעודד אנשים לתכנן את עתידם הרפואי בכל הקשור לזהותם של האנשים שיטפלו בהם, אם הם יגיעו למצב שבו הם יזדקקו למינוי אפוטרופוס.

בנוסף, המסמך אף מאפשר לעורכו להנחות את אלה שיטפלו בו – כיצד לטפל בו באמצעות הנחיות מקדימות שמצורפות לייפוי הכוח המתמשך.

בעוד שראוי שכל אדם יערוך ייפוי כוח מתמשך מבלי שום קשר למצבו הרפואי או הנפשי (גם ובעיקר אם אותו אדם הוא בריא לחלוטין) – הרי שעריכת המסמך בשלבים הראשונים של מחלת הדמנציה הוא קריטי לחולה ובעיקר לבני משפחתו.

מאחר שטבען של מחלות הדמנציה הוא להחמיר עם השנים, הרי שראוי לתכנן את העתיד כבר בשלב שמבחינה משפטית – זה עוד אפשרי לתכננו.

עוד יצוין, שעריכת ייפוי כוח מתמשך בשלב כלשהו של מחלות הדמנציה (גם בשלביה הראשונים) באופן יעיל ומקצועי – ראוי שייעשה גם בליווי רופא פסיכיאטר או נוירולוג על מנת לוודא שרצונו של האדם שעורך אותו הוא באמת רצונו ושלא הופעלו עליו לחצים חיצוניים כלשהם.

בנוסף, ליווי רופא מקצועי עשוי לשפר באופן ניכר את סיכויי המסמך לקבל תוקף משפטי מחייב, במקרים שבהם יועלו התנגדויות לאופן עריכתו על ידי הממנה.

להרחבה בנושא ייפוי כוח מתמשך >

עריכת צוואה

בדומה לייפוי כוח מתמשך – גם צוואה מומלץ לערוך בימי שגרה נטולי חולי, מאחר שלעולם לא ניתן לצפות בוודאות את יום מותו של עורכה.

יתרון חשוב נוסך בעריכת צוואה כבר בימי שיגרה ללא חולי הוא על מנת שיהיה קשה לתקוף את נסיבות עריכתה במקרים שבהם יהיו סכסוכים משפטיים בין אלה שעתידים ליהנות מהצוואה.

עריכתה מבטיחה את חלוקת ההון והרכוש לנהנים באופן שבו יחפוץ עורך הצוואה.

ברגע שצוואה נערכת ונחתמת לאחר שקיים תיעוד רפואי לעניין החשד למחלת הדמנציה, הרי שקיים סיכון ממשי שימצאו את עצמם בני המשפחה במאבק משפטי אגרסיבי ומתיש "שהמרוויחים" ממנו הם בעיקר עורכי הדין ושאר אנשי המקצוע.

למשל, אדם שהוריש את רכושו באופן לא שווה לילידיו – עלולים להגיע ילדיו למאבק משפטי ארוך ומתיש ובכך ייפגעו, לפעמים באופן בלתי-הפיך יחסי המשפחה ביניהם. בדומה לייפוי כוח מתמשך, גם צוואה שנערכת לאחר שאובחנו תסמינים ראשונים של דמנציה –  מחייבת בדיקה רפואית מקיפה על ידי רופא פסיכיאטר או נוירולוג על לוודא שרצונו של המצווה הוא זה שייצא אל הפועל.


כתבות שפורסמו על משרדנו בנושא סיעוד


מאמרים בנושא